24 Kwie

Detoks czy warto?

Najczęściej detoks stosujemy, by oczyścić organizm. Często też takie oczyszczanie planujemy wprowadzić jako wstęp do zmiany nawyków żywieniowych.  Ale czy warto?... Co nam takie oczyszczanie da, czy te kilka dni restrykcyjnych ograniczeń rzeczywiście pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie naszego organizmu?

Istnieje ryzyko, iż zbyt duże ograniczenie kalorii w diecie, zmusi nasz organizm do pobrania energii z tkanki tłuszczowej. Teoretycznie też o to nam chodzi w detoksie, by szło za nim zmniejszenie masy ciała, ale czy ten sposób jest dobry? Niestety podczas spalania tkanki tłuszczowej dochodzi do uwolnienia toksyn w niej zgromadzonych.  Diety oczyszczające bardzo często sprowadzają się do jednego, czyli bardzo niskiej podaży kalorii, często poniżej 1000 kcal, a w konsekwencji do niedoborów składników odżywczych. Ponadto redukcja wagi jest często spowodowana małą ilością przyjmowanych kalorii. Przeważnie kiedy zaraz po detoksie wracamy do normalnego odżywiania  nasz organizm odrabia zapasy (często nawet ze zdwojoną siłą).  Dieta oczyszczająca to z reguły bardzo duże ograniczenia i monotonne jedzenie, które niczego nas nie uczy, a często zaraz po takiej restrykcji chcemy sobie „odbić” i sięgamy po czekoladkę, itp.

Pamiętajmy, że to dawka decyduje czy coś jest dla nas trucizną. Jeśli na co dzień dbamy o odpowiednie odżywianie, staramy się urozmaicać dietę i potencjalne ZŁE produkty nie dominują w naszym menu nie musimy obawiać się, że nasz organizm nie będzie w stanie funkcjonować bez detoksu. Wszystkie niepożądane substancje są usuwane z naszego organizmu przez nerki, wątrobę, jelita, ale również przez skórę.

Warto dbać o swój organizm cały rok, a nie tylko na wiosnę czy po świętach. Nasze ciało jest tak zaprojektowane, by mogło się oczyszczać samo. Dlatego, by je wspierać powinniśmy stosować się to najważniejszych zasad zdrowego odżywiania, pić minimum 1,5l wody oraz zadbać o systematyczną aktywność fizyczną.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ
Magdalena Węgrzyn - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ