27 Sier

Wykłady i warsztaty żywieniowe dla dzieci w Placówce Wsparcia Dziennego w Wieliczce

W lipcu i sierpniu 2018 w świetlicy św. Kingi w Wieliczce (Placówka Wsparcia Dziennego) miałyśmy okazje poprowadzić wykłady i warsztaty żywieniowe dla dzieci i młodzieży.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się pracą indywidualną - dopasowywaniem grup produktów do aktualnie obowiązującej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży, a następnie jej szczegółowym omówieniem. Kolejną część spotkania stanowił krótki wykład o substancjach odżywczych, składnikach mineralnych oraz witaminach niezbędnych w diecie dorastających osób. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat zasad prawidłowego odżywiania oraz szczegółach pracy w gabinecie dietetyka. Aktywnie odpowiadały na zadawane pytania oraz dzieliły się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.

Poruszyliśmy też temat związany z ilością cukru w słodkich napojach i słodyczach w porównaniu do owoców oraz pełnowartościowych posiłków. Nie dało się ukryć zdziwienia na twarzach słuchaczy. Dzieci obiecały, że będą pamiętać o jedzeniu śniadań, codziennej porcji warzyw (zwłaszcza surówek do obiadu), a także zastępowaniu słodyczy owocami i świeżo wyciskanymi sokami :)

Kolejne spotkanie odbyło się na stołówce, gdzie wspólnie przygotowaliśmy zdrowe desery:

  • pudding chia z mlekiem kokosowym i musem z truskawek,

  • lody owocowe w 4 smakach (malinowe, owoce leśne, borówkowe, kokosowe) na bazie jogurtu greckiego z dodatkiem miodu.

Dzieci z ogromnym zaangażowaniem pomagały w przygotowaniu obydwu pozycji. Młodzi kucharze byli zachwyceni efektami swojej pracy, nie wspominając o ich żołądkach i kubkach smakowych :) Euforii nie było końca!

Ostatni cykl zajęć upłynął pod hasłem zagadek żywieniowych

Każda z 3-osobowych grup miała za zadanie rozwiązać żywieniowe zagadki (krzyżówki, rymowanki, quizy). Liczył się czas oraz liczba poprawnych odpowiedzi. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, a najlepsza drużyna nagrody główne (lunchbox, puzzle, torby, długopisy, zakładki do książek).

Miejmy nadzieję, że cykl warsztatów przeprowadzonych w tej placówce zostawi po sobie chęć do zwiększania wiedzy nt. prawidłowego odżywiania oraz wpłynie na kształtowanie się odpowiednich nawyków żywieniowych młodych uczestników.

 

Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem tego typu zajęć w Twojej placówce - skontaktuj się z nami!

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ
Magdalena Węgrzyn - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ